pirmadienis, rugsėjo 21, 2009

Čiobiškio keltas - Lietuvos bobučių džiaugsmas!
Į giljotiną arba kartuves panašus aparatas ant vandens - spėkit, kas čia toks?:)


Savaitgalį išbandėm - čia paskutinis Lietuvoje likęs keltas, veikiantis be jokio variklio - tiesiog nešamas srovės kursuoja tarp dviejų Neries krantų šalia Čiobiškio kaimelio (tarp Širvintų ir Kaišiadorių raj.). Keltas taip ir vadinamas, Čiobiškio, arba dar kai kur radau - Padalių keltas. Vienu metu gali plukdyti net du automobilius. Arba dvi bobutes, laukiančias ant kranto:


Kelte vietinės bobutės nenuobodžiavo - džiaugėsi kokybiška ir dešimtmečiais neplyštančia savo sijonų medžiaga:


Kelto užimtumas toks mažas, kad jau pernai kelto savininkai spaudoje kalbėjo, jog tai bus paskutinė jų vasarą - gerai, kad klydo, šiemet jie dar plaukia. Kiekvieną dieną iki saulei nusileidžiant, ir taip iki lapkričio mėnesio. Kelte tilptų ir dvi mašinos, tik kad daugiau be mūsų, poros bobučių ir poros keltininkų nieko nebuvo. Mokestis už mašinos perkėlimą - 10 Lt, gerokai pigiau nei į Kuršių Neriją :)


Šitoks keltas jau veikia nuo 1923 metų, prieš tai čia buvo tiltas, kurį karo metu sugriovė. Įdomiausia pats mechanizmas - variklio nėra, žmogaus jėgos prireikia tik norint teisingai "prisiparkuoti" prie prieplaukos, kad bobutes išliptų sausos ir mašinos išvažiuotų. Į metalinį lyną srovės nešamas keltas remiasi rąstu, kuris laisvai sukasi ir taip keltas "nusiridena" į kitą Neries pusę - paprasta sistema :)


Kol dar plaukia ir neuždarė žiemai (arba visam laikui), važiuokit išbandyti - nuo Vilniaus centro 58 km - pro Kernavę, Musninkus, tada gražiu keliu link Čiobiškio (pažymėjau Google Maps maršrutą čia). Persikėlus galima grįžti pro Kaišiadorius į autostradą. Kuo daugiau besikeliančių, tuo daugiau šansų, kad šitas unikalus keltas išliks - padėkit Lietuvos bobulytėms susisiekti per Neries upę! :)

Internete radau tokią info: "Keltą 1923 m., pasamdę specialistą iš Jonavos, pastatė du kaimynai: Dzevaldauskas ir Raudeliūnas". Paminklą kaimynams išradėjams Dzevaldauskui ir Raudeliūnui! Lietuviškieji da vinčiai čia gi.6 komentarai:

Edvaldas rašė...

Ačiū už tokio dalyko paviešinimą, būtinai nuvažiuosiu paveizėt ir išbandyt :)

Ramūnas rašė...
Autorius pašalino šį komentarą.
Vidas rašė...

Itraukiam sita laiva i butinu aplankyti Lietuvos vietu sarasa!

Anonimiškas rašė...

Placiau apie Čiobiškį ir jo įdomybes (kodėl jūs jį vadinat kaimeliu?) - www.ciobiskis.com

Unknown rašė...

sorry, nežinau, kiek gyventojų - tebūnie miestelis :)

ps: o kodėl adresą duodi su .com, jei tas pats veikia su .lt galūne :)

Toshkaz rašė...

Šį savaitgalį aplankiau, tikrai įdomu buvo aplankyt ir juolabiau vietinių gyventojų šnekas kelte paklausyt :)

Rašyti komentarą