ketvirtadienis, sausio 20, 2011

Norvegija: didžiausio ledyno Europoje liežuvis - Briksdalis
Rudenį buvom Norvegijoje, bet iš jos čia kol kas tik kelias nuotraukas parodėm - pasiknisus archyvuose atradom, ką dar iš praėjusių metų pabaigos reikėtų sukelti į blogą - Norvegija, Berlynas, vakarinė Gruzija ir dar krūva gerų Lietuvos vietų. Sukelsim neskubėdami kada nors :)

Pirmiausiai pradedam nuo Norvegijos vaizdų - peržiūrėjus nuotraukas, vėl norisi į ją, va ten tai gamta! Ir vaizdai įvairūs - nuo vandenynų ir fiordų, iki va tokių ledynų. Šitas - didžiausio Europoje ledyno, Jostedalio, atšaka arba liežuvis, pavadintas Briksdaliu. Tokių liežuvių Jostedalio ledynas turi 22, ne visi tokie matomi ir taip gerai pasiekiami, kaip šitas:


Patogiu keliuku paeiti iki jo tereikia kelis kilometrus. Rudenėjančios Norvegijos kalnų vaizdai pakeliui:


Šis vanduo, beje, išteka iš vasarą tirpstančio ledyno atšakos.

Įdomiausia, kad Briksdalis pulsuoja, kasmet keičia formą, ir pastaruoju metu tik mažėja - buvau prie jo kartą prieš 4 metus, jis dar buvo gerokai didesnis. Netoliese esančiame informaciniame centre buvo matyti jo nuotraukos prieš 5, 10, 15 metų - ledyno liežuvis akivaizdžiai mažėja. Dar viena priežastis alams gore'ams garsiai rėkauti apie klimato atšilimą? Tiesa, 30 metų prieš tai Briksdalis augo, dar anksčiau XX a. pradžioje traukėsi - sakau, pulsuoja. Nors dabartinė jo forma mažiausia nuo XIII amžiaus.

O šiaip viskas priklauso nuo sniego kiekio žiemos metu - kuo daugiau jo prisninga, tuo sunkesnis Jostedalio ledynas, tuo labiau jis spaudžia apatinius ledo sluoksnius ir tuo ilgesni tampa jo liežuviai, kaip Briksdalis.

Čia jau visai šalia Briksdalio ir iš jo atsirandančio ežeriuko:


Prieš ketverius metus dar buvo galima prieiti prie ledyno krašto, užsilipti ant jo - dabar jau neprieisi ir dėl vandens, ir dėl užtvėrimų.


Intarpas iš fizikos, ką tik prisiskaičiau įdomių dalykų, kodėl tokia ledyno spalva: skaisčiai žydra ir tokia ryški ledyno spalva, pasirodo, fizikinių dėsnių rezultatas - saulės spindulius (jie yra baltos spalvos), ledynas praleisdamas pro save pakeičia - sugeria raudonus spindulius (o kodėl - mokslininkai dar neranda atsakymo), todėl lieka žydri spinduliai, kurie dėl visokių ledo priemaišų, oro burbulių ir tt. atsispindi ir matomi mums (idealaus, be priemaišų ledo atveju jis mums matytųsi juodos spalvos - čia buvo atradimas man).


Iš toliau vaizdas dar geresnis - beje, į ledyną per Briksdalį galima įkopti, kartu su grupe, turint visą įrangą:


Pakeliui, viename iš vakarinės Norvegijos fiordų:


Toliau Norvegija čia.4 komentarai:

Unknown rašė...

Gera prisiminti aplankytas vietas. Labai grazu.

Unknown rašė...

Ačiū, Anželika! :)

Anonimiškas rašė...

Aciu uz grazes nuotraukas

Unknown rašė...

Nereali vieta, tikrai siulau aplankyti, ir kuo greiciau, nes ledynas sparciai tirpsta....

Rašyti komentarą