antradienis, birželio 11, 2013

10 dvarų Širvintų ir Ukmergės rajonuose - dienos maršrutas iš VilniausŠiandien viena pažįstama paprašė parekomenduoti kokį dienos maršrutą iš Vilniaus apžiūrėti keletą dvarų. Kadangi klasika (Panemunės kelias) netiko, Aukštaitijos šiaurinė pusė buvo per toli, Žemaitija irgi, prisiminiau, kad kažkam esu atsakinėjęs į analogišką klausimą ir siunčiau praktiškai sudarytą maršrutą po Širvintų ir Ukmergės rajonų dvarus. Susiradau tą laišką savo pašte, pagalvojau, kad tokia sukramtyta informacija gali būti patogi ir kitiems - atsispausdinat, sėdat savaitgalį į mašiną, susivedat taškus į GPS ir važiuojat. Maršrutas nėra ilgas, o dvarų ypač Ukmergės rajone tikrai labai daug, kokia Dzūkija galėtų mirti iš pavydo.

Tai dėl čia ir nukopijuoju tą laiško tekstą ir pridedu kartu siųstą žemėlapį - susidėliokite tinkamą atstumą dienai ir vienam iš vasaros savaitgalių bus tikrai įdomus ir gana greitas maršrutas. 10 dvarų gana mažoje teritorijoje - ne daug kur Lietuvoje taip rasi, o čia dar praktiškai visai šalia Vilniaus. Šitą maršrutą bandėm jau porą kartų, ir nepažadu, kad šią ar kitą vasarą kurį laisvesnį savaitgalį vėl neišbandysim - dalis dvarų jau bus pasikeitę (deja, į abi puses, tiek į gerąją, tiek į blogąją).

Čia Siesikų pilis - vėliau gal sudėsiu ir kitų dvarų nuotraukas. Tik nuotrauka 4-5 metų senumo, ne visai atspindi realybę, bet tuo geriau, pasilikit vaizdą siurprizui.

----

Maršrutas google mapsuose atrodo šitaip (Vilnius, tada pro Kernavę, bet galima ir autostrada, pora dvarų, grįžimas į autostradą, Ukmergė, dar keli dvarai skirtinguose Ukmergės rajonuo galuose, ir po to jau neįtrauktas grįžimas į Vilnių). Vienai dienai čia per daug, nebent nuo pat ryto iki vėlyvo vakaro - kas netinka, galit išsimesti, trumpės maršrutas ir tilpsit į vieną dieną.


(spauskit čia, ir bus su visais pavadinimais)

Ir eilės tvarka trumpai apie kiekvieną ir dar kelis papildomus objektus:
(norit vaizdų, kaip atrodo dvaras, ar daugiau info apie jį - spauskit ant pavadinimų, nuves į kokią naudingą nuorodą)
 1. Lapšių dvaras (privatus, bet labai gražus, ant upės skardžio bent per tvorą paspoksoti privažiavus galima).
 2. Bartkuškio dvaras – didelis, neremontuojamas klasicizmo dvaras, dar kažkada buvo galima į vidų įlįsti, bet dabar visas užkaltas.
 3. Krikštėnų dvaras (naujai sutvarkytas, dabar nuomojamas pokyliams). Išlindus nuo Bartkuškio į autostradą važiuoti apie 20,5 km ir sukti į dešinę)
 4. (neįtrauktas žemėlapyje) Vaitkuškio dvaras (nebuvome, gali būti sunku surasti, sugriuvęs, tik bokštas likęs). Pirmas įvažiavimas į Ukmergę, iškart už Skominų yra Vaitkuškis)
 5. Ukmerge – kaip tik gera vieta pietums senamiestyje.
 6. Leonpolio dvaras (mažas ir jaukus, nerestauruotas, bet neblogai išsilaikęs – kada nors bus labai gera vieta, ypač dėl vaizdo, kuris turėtų atsiverti nuo laiptų žemyn, jei iškirs medžius). Ukmergėje važiuoti link Jonavos, už miesto apie 2-3 km bus posūkis į kairę).
 7. Deltuvos bažnycios griuvėsiai (reikia  grįžti į Kėdainių plentą pro Ukmergę, tada keli km už Ukmergės bus Deltuva, jei nerasit bažnyčios, klauskite vietinių).
 8. Veprių dvaras – fainas pats miestelis, yra nedidelis baltas dvaras, tiek ir tepamenu.
 9. Siesikų pilis (jau toliau už Ukmergės į šiaurės vakarus, Siesikuose klauskit, kaip nuvažiuoti iki pilies, nes ten už miestelio prie ežero ji). Kažkoks žmogus ją išsinuomojo 99 metams ir dabar kiša milijonus į jos remontą – dar pernai tik pirmą aukštą baiginėjo. Labai graži vieto, ant ežero kranto.
 10. (neįtrauktas žemėlapyje) Smetonos dvaras – Užugiryje (nebuvome, tolokai, i kitą pusę nei Vilnius nuo Umergės).
 11. Taujėnų dvaras (10 km nuo Ukmergės link Panevėžio senuoju plentu). Visiškai sutvarkytas, nuomoja pokyliams, tai gali ir neįleisti į teritoriją. Edita čia lankosi gerokai dažniau nei aš - fotografuoja visokius renginius ar vestuves.
 12. Šešuolėlių dvaras - čia jau klasika, vienas geriausiai sutvarkytų dvarų Lietuvoje, daug renginių jame vyksta, ir dėl to ne visada įsileidžia į teritoriją.


Jei trumpinti maršrutą vienai dienai, siūlyčiau tokį: Vilnius – Lapšiai – Bartkuškis – Ukmergė – Leonpolis – Deltuva – Siesikai – Šešuolėliai.

Daugiau panašių maršrutų esu sudėjęs čia: http://100dienu.blogspot.com/p/marsrutai-lietuvoje.html


16 komentarai:

Augustinas Žemaitis rašė...

Įdomios vietos, kai kuriose esu buvęs. Dar viena alternatyva iš Vilniaus yra pietryčiai (Vilniaus, Šalčininkų rajonai) - stebėtina, kad tos vietos, nors yra labai arti Vilniaus, mažai žinomos (gal dėl to, kad ten nelietuvių dauguma kai kam tie kraštai atrodo tolimesni nei geografiškai atokesnės Lietuvos vietos). Tik Norviliškės dėl Be2gether gal žymesnės ir Medininkų pilis.

Trumpai esu apie kai kurias pietryčių Vilnijos vietas čia rašęs, gaila, nedariau nuotraukų: http://augustinas.net/pietryciu-lietuvos-vilniaus-salcininku-rajonai-idomybes-240 .

Bilt rašė...

Karoli,

o turi maršruta apie Šiaurine Lietuva? Arba Žemaitija? Irgi būtų naudinga :)

Unknown rašė...

Augustinai, ten esam šiek tiek važinėję, bet ne daug, reikės giliau panaršyti.
Bilt, reikėtų sudėlioti, Žemaitija išnaršyta visa, šiaurės Lietuvoje kažkada seniai esam buvę, bet į Biržų kraštą planuojam šiemet grįžti.
Tiesa, dar šiaurės rytus neblogai apvažinėję esam, aplink Zarasus ir pan. - ten daug įdomių vietų.

Bilt rašė...

Tai Karoli turi jau ir maršruta aplink Zarasus? Imesk googles map linka... :/

Unknown rašė...

Zarasų niekur nesu sudėjęs, viskas tik galvoj, reikėtų atgaminti ir aprašyt :)

Bilt rašė...

O tam reikia laiko :) skirti, kurio pats turbūt nelabai turi :)

Unknown rašė...

jo, bet kada nors įkelsiu, bus ir pačiam gerai raštu užsifiksuot tokius maršrutus, kad ateičiai būtų.

Bilt rašė...

Ir kitiems labai padėtu planuojantiems :) maršruta po mūsų Lietuvėlę.

Bilt rašė...

Beje Karoli ne įtema gal.... bet kokį bolida turi? :)

Unknown rašė...

Subaru Outback - tinka naršymams Lietuvos keliais :)

Bilt rašė...

O taip :) ypač pasukti į gamtos puse :) išsukus iš plento :)

Beje gal su Edita turit naujų planų kokiai nors kelionei?

Unknown rašė...

kol kas ne, vasarai Lietuvos užteks, daug važinėjimų nusimato, o po to matysim. Žiemą vėl norim į Kanarus, porą metų iš eilės buvom, reikia išlaikyti tradiciją :)

Bilt rašė...

sutinku,

Lietuva irgi graži, ir asmeniškai dar jos tikrai ne visos pažystu :) gėda. :)

Anonimiškas rašė...

daug netikslumu tekstuose, ir matomai autorius nebuves pats dvaruose. Vien pasakymas apie Taujėnų dvarą, kad nuomoja pokylaiams ir gali neįsileisti į teritoriją. what? Tayujėnų dvaras bene pats lankomiausias kaip tik dėl teritorijos ir viso kito. as ten visus pazistamus vezuosi. ir gali laisvai ieiti ir vaikscioti po teritorija, grazu, idomu, ir pauksciu yra....ir vis ka nors patobulina. tiesa, i pati dvaro vidu tai neieisi, nebent pro duris galva ikisi ir kur nors i kambari, bet toliau ne. bet y ra kavine, kur daug maz ispudi susidarysi.... tai bene geriausiai lankomas dvaras ukmergės raj., ir nenusibostantis

Unknown rašė...

o be dvaro teritorijos lankymo, kokių dar netikslumų yra?

Anonimiškas rašė...

Dar tiksliau - I Taujenu dvara galima uzsukti ir pasivaikscioti po kambarius,menes,rusius tuomet kai vyksta koncertai,renginiai,i kuriuos ir kvieciame,bil. gana nebrangus,ivertinant dvaro interjera,grazia kavine ir kurioje taip pat kainos visai nedideles...
Siesikuose taip pat kartais vyksta renginiai,ir buna ekskursijos po pili.Tik reikia sekti Ukmerges kulturo centro info(galetu buti dazniau tie renginiai,bet labai jau retai,ir kai buna,labai jau dziaugiames)...
Krikstenu dvariukas labai jaukus,nedidelis,grazus kiemai,tik koncertu,renginiu pasigendu,beveik nera visuomenei...
Leonpolio dvaras irgi gana idomus,grazus slenis link Sventosios,tik aplink dvara,t.y. teritorijoje yra nuo sovietu visokiu griuvenu,balagansinu,skalbiniai plevesuoja,tai ir stabdo musu dvaru restauracijas-del aplinkos infrastrukturos.Tai koks traktorius ar kombainas aprudijes,tai ferma apgriuvusi.Tokias teritorijas reikia min. 3 km. isvalyti nuo tokiu lauzu,tada tie dvarai igaus verte ir grozi,bus galima parkus daryti,o juose renginius ir pan.
Pas mus tai labai daug like sovietinio nevalyvumo.Savininkai investuoja milijonus i dvaru,piliu restauracijas,o miesteliuose salia slankioja bambaliniai.Mentaliteto stoka.Kaip po to kurti grazia aplinka.
Bet kaip nors manau,isaugs nauja karta,kuri suvoks istorijos vertes...

Rašyti komentarą