penktadienis, rugpjūčio 08, 2014

Dovanoju maršrutą: tobulas ilgas aktyvus savaitgalis LatvijojeJeigu turite 3-4 dienas ir norite per jas kažkur ištrūkti iš Lietuvos automobiliu, žemiau yra, mano nuomone, vienas iš dviejų geriausių maršrutų tam - vakarinė Latvija, arba Kuršių žemė (apie antrą maršrutą vėliau). Kažkas pastaruoju metu pasidarė su Latvija - per pastarąsias porą savaičių jau iš kokių 6-7 draugų ar pažįstamų gavau prašymų parekomenduoti, kur būtų galima pakeliauti Latvijoje. Visiems siūlau šį maršrutą - kadangi prieš porą metų pats jo sudarymui sugaišau porą gerų naktų, o po to išbandėm ir labai patiko, pagalvojau, kad reikėtų jį paviešinti labiau, ne tik savo Facebooke. Imkit, naudokit, važiuokit pas braliukus su jų žydrosiomis karvėmis ir jaučiais.


Kodėl man Kuršių žemė ir šitas maršrutas patiko - jame yra visko, nuo pilių, dvarų, švyturių, iki paplūdimių, miestų ar net tokių įdomių tarybinių eksponatų kaip radioteleskopas (Lietuvoje tokio tikrai neturime).

Skaičiais - grubiai skaičiuojant, vykstant iš Vilniaus ir grįžtant atgal į jį iš viso susidaro apie 1140 km. Mes, jei neklystu, jam paskyrėm 4 dienas, bet jei reikia, yra kur trumpinti, išmetant keletą šoninių objektų. Bet nerekomenduoju - kaip tik dar vienas ilgasis vasaros savaitgalis gresia, prisidėkit vieną dieną ir maukite ten.

O dabar iš eilės, apie kiekvieną punktą. Kadangi nauji Google maps į maršrutą leidžia įtraukti max 10 taškų, žemėlapius išskaidau į dvi dalis. Mes pradėjome nuo Rygos, į kurią mes atvažiavome iškart po darbų vakare, kad po nakvynės ryte galėtume būti Latvijoje, o ne kažkur prie Panevėžio. Kita nakvynė buvo Rojoje, prie jūros, trečia - Ventspilyje.

Pirma maršruto dalis ant žemėlapio, nuo Rygos iki Kolkos iškyšuolio:


Čia tas pats maršrutas Google mapse - jei norite koreguoti ar kilometrus pasiskaičiuoti: http://goo.gl/rFl9ic.

Antra maršruto dalis, nuo Kolkos iškyšulio iki Kuldygos:


Google mapse koregavimui antra dalis: http://goo.gl/AueCga

O toliau iš eilės apie kiekvieną iš 18 objektų, kur, mano nuomone, verta sustoti.

1. Ryga.

Čia viskas aišku. Kuo mažiau laiko praleisite Rygoje, tuo daugiau liks Kuršių žemei (juk tikrai ne kartą jau buvę joje ir taip). Pirmai nakvynei Ryga pats tas.


Jei nenorite siekti Rygos, apsvarstykit alternatyvą - Jelgavą ir jos labai didelius rūmus.

2. Kino miestelis "Cinevilla".
(www.cinevillastudio.com) 

Apie 70 km į rytus nuo Rygos yra toks įdomus butaforinis kaimelis, latviškas Holivudas, pastatytas prieš 10 metų brangiausiam latviškam filmui sukurti - "Rygos kariams". Pastatai, tiltai, upė, geležinkelio stotis - viskas čia dirbtina. 


"Cinevilloje" pilna visokios karinės technikos, galima išsinuomoti karinius kostiumus ir fotografuotis visame kaimelyje vaikščiojant apsirengus vokiečių ar rusų kariu. Buvau jau du kartus jame - tikrai visai smagi vieta.


3. Šlokenbeko pilis.

Nepadarė didelio įspūdžio pilis - verta prasukti nebent jei ji pakeliui. Tiesa, pilies kieme veikia Latvijos kelių muziejus, o į pilies vidų nepatekome.


4. Tukumas.

Mažas, gražiai sutvarkytas miestelis, tinkantis pietų sustojimui ir pusvalandžio pasivaikščiojimui.


5. Jaunmoko pilis.
(www.jaunmokupils.lv)

Viena gražesnių pilių-dvarų, matytų Latvijoje. Vos šimto metų senumo, puošni neo-gotikinė pilaitė atrodo labai gražiai. Jei būsite šeštadienį, čia garantuotai bus kokios nors vestuvės.


Šalia jos gerai sutvarkytas parkas su skraidančiais vaikais:


6. Talsi miestas.

Į Talsi užsukome tik norėdami aplankyti latvius draugus, tačiau nustebome radę labai jaukų miestelį, kuris dar ir atrodo lyg būtų veidrodinis Telšių atspindys - ne tik pavadinimai panašūs, bet ir patys miestai: mažas senamiestis, ežeras greta miesto, ir net vaizdas nuo ežero pakrantės atrodo labai panašiai kaip Telšiuose:


7. Roja.

Preilos ar Pervalkos dydžio kaimelis prie jūros, tik mažiau prisitaikęs turistams. Užtat savo paplūdimyje turi nerealiai didelę žydrą kiaulę:


Ta visa pakrantė tarp Rojos ir Kolkos iškyšulio labai graži, įliskite giliau į miškus, visokių upių ir smėlio skardžių rasite.

8. Kolkos iškyšulys.

Arba Kolkos ragas, kaip latviai vadina. Čia susiduria Baltijos jūra su Rygos įlanka, greta - tarybiniai radio bokštai, dėl kurių į Kolkos iškyšulį civiliai patekti negalėdavo. Gyvai vaizdas geresnis nei nuotraukoje:


9. Šliterės (Slyterės) švyturys.

Keista, kad ne prie jūros, gerokai nutolęs nuo jos, tačiau ant skardžio, todėl įsilipus į jo viršų galima matyti ir jūrą. 


10. Dundagos pilis.

Sena, didelė ir neblogai atrodanti. Viduje veikia muziejus, bet į jį nepatekome dėl pilyje vykstančių vestuvių (atrodo, latviai bus atradę verslo modelį, kaip išlaikyti tokio masto eksponatus - finansuoti juos vestuvėmis).


11. Irbenės radioteleskopas.

Šitas turbūt tapo kelionės vinimi, kartu su Kuldyga. Miestai, pilys, dvarai, švyturiai - žinai, ko tikėtis, o čia visiškai nesitikėjome pajūryje tarp smėlingų pušynų rasti tokį tarybinį griozdą. Šaltojo karo laikais čia buvo labai svarbus objektas, skirtas Baltijos jūros laivų šnipinėjimui. Dabar čia veikia radioastronomijos centras, mokslininkai tyrinėja žvaigždes ir klausosi kosmoso garsų. 32 m pločio antena - didžiausias radioteleskopas Šiaurės Europoje.


Iš viso tokių radioteleskopų buvo berods trys - antras matosi visai netoliese, užlipus į pirmojo viršų. Beje, į vidų bent jau mes patekome sumokėję 10 latų - kažkokia prižiūrėtoja sako, kad įleidžia tik surinkus 10 žmonių grupę, tuomet bilieto kaina 1 latas. Bet kai atvažiuoji prie tokio objekto, į vidų nepatekti būtų nuodėmė - sutarėme, kad mes,  pustrečio žmogaus, sumokėsime kaip už 10, ir ji praves ekskursiją. Pravedė, palaipiojom ir palandžiojom. Va tokie vaizdai iš radioteleskopo viršaus:


12. Ovišų švyturys.

Pirmas ir seniausias Latvijos švyturys. Į vidų, deja, nepatekome.


Tiesa, visai netoli Ovišų, pakrante važiuojant atgal į šiaurę, yra aukščiausias švyturys Baltijos šalyse - Mikelio švyturys arba Mikelbaka. 62 m aukščio, ir galima įsilipti į viršų. Galbūt ir be reikalo neužsukome.

13. Ventspilis.

Ventspilis savo tvarka mums labai patiko. Pramoninė upės pakrantė sutvarkyta pėstiesiems, paplūdimyje vaikams rojus, senamiestis mažas, bet tvarkingas. Būtų arčiau nuo Vilniaus, taptų labai gera alternatyva lietuviškiems kurortams.


Nežinau, kaip sugebėjo, bet Ventspilis tapo vienu iš Europos miestų, kuriame menininkai pristatė karvių - geras žaidimas vaikščioti  po miestą ir ieškoti visų karvių skulptūrų:


Kai kurie buivolai net tokio dydžio:


Ventsipilio paplūdimys vaikams neblogai pasiruošęs:


Upės krantinėje:


14. Užavos švyturys.

Dar vienas iš švyturių - kadangi jie pakeliui, tai ir stojome daugumoje. Užavos švyturys visiškai ant jūros pakrantės, įsilipus į viršų atsiveria gera panorama:


15. Jūrkalnė.

Latviška Olando kepurės versija su panašaus aukščio skardžiu:


16. Alsungos pilis. 

Ne stebuklai, bet pakeliui. :)


17. Ėduolės pilis.

O čia jau įdomiau. Nustebome Latvijoje radę kažką panašaus į tai, kas buvo įprasta kokiai nors Šiaurės Italijai, sprendžiant iš vaizdo kieme. Ir joje iki šiol gyvenama, bet galima patekti ir į kiemelį, ir į ekspoziciją viduje. 18. Kuldyga.

Kuldyga buvo desertas kelionės pabaigai, taip skaniai susivalgė ir nurovė stogus, kad mielai dar ten grįžtume. Mažas miestelis, bet išlaikęs savo autentiką taip, kad vaikščiodamas jame jautiesi tarsi 100 metų senumo filme. Ir net dauguma reklaminių iškabų priderintos prie tokio senovinio vaizdo!


Parkas Kuldygos centre išblizgintas:


Tiltas per Ventą, kuriuo Joninių naktį bėga nuogi latviai:


Kad ir kaip keistai skambėtų, čia yra plačiausias Europoje krioklys - Venta:


Manau, apie Kuldygą reikės atskirai parašyti ir daugiau nuotraukų parodyti tiems, kas ten nebuvę.

Beje, prie Kuldygos, vos kokie 6 km į šiaurę nuo jos, yra dar vienas įdomus objektas, kuriame nebuvome, bet G+ komentatoriai rekomenduoja - požeminiai 2 km ilgio smėlio urvai (vaikščioti galima pusės kilometro ilgio urvuose). Iškasti žmonių, dabar priklauso privatiems asmenims, bet dirba kaip muziejus.

Finito. Pavargsite, jei norėsite pamatyti viską per 3-4 dienas, nes tempas gana aktyvus turės būti, bet juk ne degintis prie jūros ir važiuojate, o įspūdžių prisirinkti. Jų ten bus daug.

Minėjau, kad čia, mano nuomone, vienas iš dviejų geriausių maršrutų kelionei automobiliu ilgesniam savaitgaliui. Kitas, kurį irgi labai rekomenduočiau - Šiaurės Lenkija su Hitlerio karine irštva storiausiomis betoninėmis sienomis kokias tik yra tekę matyti - Vilko guoliu (apie Vilko guolį rašiau čia, ir tai tebėra vienas skaitomiausių šito blogo įrašų). Jei turite daugiau laiko - 4 dienos iki Gdansko, pakeliui stojant įvairiuose istoriniuose objektuose (Marienburgo pilis būtinai!), jei mažiau - dienos kelionė iki Vilko guolio irgi bus įdomu. 4 dienų maršrutą iki Gdansko galite susidėlioti iš nuotraukų čia - bandėm, patiko.

Tiesa, yra ir sunkiau pasiekiamų krypčių iš Lietuvos - Minskas ir LDK pilys Baltarusijoje arba tas pats Kaliningradas, į kurį vis dar neprisiruošiam nuvažiuoti. Be to, Latvijos rytinė dalis - pro Daugpilį (žiauriai nuobodus miestas, nevertas lankymo) link Siguldos ir Cesio (abu miestai verti dėmesio). Beje, Latvijos turizmo svetainė visai nebloga, apie kiekvieną mano aprašytą objektą lietuviškai rasite daugiau informacijos.

Pasidalinkit įspūdžiais, kas išbandysit kurį nors iš šių maršrutų.

***

- Naujiems įrašams sekti: www.facebook.com/100dienu.lt
- Tingite grūstis iki Latvijos - keliaukit Lietuvoj. Pavyzdžiuj, krūva dvarų Širvintų ir Ukmergės rajonuose.7 komentarai:

Bilt rašė...

Vat čia labai gražiai ir išsamiai pasidalinai maršrutais.
Dėkui.
Beje nakvynės viešbučiuose apart Rygos? Ar į kempingus lindot? :)

Unknown rašė...

Kempingų nebandėm, kai trumpa ir aktyvi kelionė, nesinori rizikuoti dėl orų ir laiko - Rojoj ir Ventspilyje ėmėm tokius pusiau viešbučius, pusiau B&B.

Anonimiškas rašė...

ten, kur siūlai "4 dienų maršrutą iki Gdansko galite susidėlioti iš nuotraukų čia - bandėm, patiko" - neveikia, gaila :(
DaMa

Unknown rašė...

hm, tai kad veikia, va ta pati nuoroda į FB albumą: http://goo.gl/OdFng7

Bilt rašė...

sorry už besikartojanti žodį beje :)))))))

Unknown rašė...

hmm, nesuprantu, čia viešas FB nuotraukų albumas, keista.

Anonimiškas rašė...

Kurzemes apskrityje, Latvijoje, Zante miestelyje yra II pasaulionio karo muziejus, isikures ar tai buvusio kolukio administraciniame pastate ar kazkokiame panasiame. Netoli, jei vaziuojat i Cinevilla miesteli. Verta paziureti. Nustebino eksponatu gausa ir ivairove. Kieme net tankas T-34 stovi. Ir, kaip sake muziejaus priziuretojas, ~98 % eksponatu surinkta Kurzemes apskrityje. Pasirodo, 1944 m pabaigoje ten buvo apsupta ~0,5 mln vokieciu ir vire atkaklus musiai. Apsilankymas muziejuje kainuoja juokingai (net nepamenu kiek). Gali buti, kad busit vieninteliai lankytojai - bus individuali ekskursija. Priziuretojas kalba rusiskai (ir LV), ar kitomis kalbomis kalba - nezinau.

Rašyti komentarą