sekmadienis, rugpjūčio 03, 2014

Telšiai: beveik kaip gulbė iš bjauriojo ančiukoApie  visokius kitus Lietuvos miestus čia bloge arba savo Facebooke jau esu prirašęs, bet apie gimtuosius Telšius kažkaip vis nekildavo mintis parašyti. Tačiau po dar vieno savaitgalio juose, matyt, jau laikas, nes vaizdai Telšiuose per pastaruosius 12 metų, kada po mokyklos baigimo išvažiavau į Vilnių, čia pasikeitė labai stipriai. Ir net nežinau, ar kuris kitas miestas Lietuvoje per dešimtmetį nuo įstojimo į ES patyrė tokių radikalių ir teigiamų pokyčių. Gal dar kokie Kėdainiai ir Druskininkai, bet čia tik spėjimas.

Akivaizdžiausia iliustracija šiems pokyčiams - kaip atrodė viena iš Telšių Masčio įlankų (arba tvenkinių) mieste prieš keletą metų ir dabar:

(nuotrauka ne mano, ėmiau iš čia)

Nedaug miestų Lietuvoje rasi ežerą pačiame miesto centre (Zarasai, Trakai, Druskininkai, Telšiai, kas dar?). Ir dar rečiau lietuviai  (visgi ne jūros ir ne vandens tauta esam, kad ir koks sausakimšas tas 99 km ilgio pajūris vasaros metu būtų) moka įdarbinti miestiečių poreikiams ir malonumams vandens telkinį, kuris yra mieste - nei Vilnius, nei Kaunas neišnaudoja savo upių, panašiai būdavo ir su ežeru Telšiuose - Masčio pakrantės ilgą laiką buvo baisios, nesutvarkytos, nepritaikytos civilizacijai, o pats vanduo dar nuo tarybinių laikų užterštas pramonės. 

Visai kas kita yra dabar - ežeras išvalytas, įrengtas paplūdimys, prieplaukos, fontanai, o palei visą pakrantę nutiestas takas pėstiesiems ir dviratininkams (nuotraukos tik tokios, nes visos iš mobilaus):


Su papildomais statiniais, pvz. tokiu apžvalgos tilteliu virš ežero:


Ir kaip kokiuose Trakuose čia miesto centre gali išsinuomoti vandens dviračius ar baidares:


Ir tik laiko klausimas, kada čia vietoje vandens dviračių ir baidarių kaip kokiame Lugano ežere Šveicarijoje plūduriuos mažos jachtos - 10 metų reikalas, galiu lažintis, gėda būti neišnaudoti tokios dėkingos miesto padėties. O tam reikalinga infrastrūktura jau atsirado. Būtų Telšiai netoli Vilniaus, kaip kokie Trakai, savaitgalinių turistų srautą turėtų garantuotą - kaip vilniečiai Trakuose šlifuoja Galvės pakrantę, taip šlifuotų ir Masčio. Tik 300 km šiek tiek daugoka pasivaikščiojimams. :)

Vaizdas nuo mažosios bažnyčios kalno - Telšiai, žemaičių pasididžiavimui, kaip ir Roma, įsikūrę ant septynių kalvų:


ES lėšų dėka miesto centre prie ežero, kur anksčiau buvo tik statūs laiptai ir kažkokie šabakštynai, atsirado atviras amfiteatras renginiams:


Dėl ko sugalvojau pagaliau parašyti apie Telšius - tai krūva skulptūrų mieste, kurių anksčiau daugumos irgi nebuvo. O dabar jų centre beveik ant kiekvieno kampo - ir visokių įvairių, ne tik gigantiškų, bet ir mažų, vos randamų, ir dėl to įdomių. Pagal skulptūrų kiekį mieste Telšiai ir Kupiškis (rašiau apie Kupiškį čia), subjektyvia mano nuomone, turėtų pirmauti Lietuvoje.

Keletą iš jų nufotografavau per poros valandų pasivaikščiojimą centre - bet čia tikrai ne visos, ilgesnį sąrašą Telšių skulptūrų galima rasti čia.

 "Žemaitijos gaublys":


Dar kelios kitos skulptūros:


Palei Katedros akmeninę tvorą įkurta "Didžioji Žemaičių siena", matyt kaip subtilus atsakas Kinų sienai. :) Joje sužymėti svarbesni Žemaitijos įvykiai: 


Mūšiai, paminėjimai, krikštas:


"Didžiosios Žemaičių sienos" fragmentas:


Nežinau, kiek tiksliai Žemaitijos simbolio meškos skulptūrų Telšiuose galima būtų priskaičiuoti, bet skaičius tikrai būtų dviženklis. Pagrindinė turbūt ši - "Žemaitijos legendos". Simbolika labai panaši į Romos vilkės - meška su žemaičiais ant kupros:


Centrinėje miesto aikštėje - skluptūra-žaidimas, kurią judinant metalinį kamuolį galima pravaryti per pagrindinius miesto objektus. Nepamenu, kad dar kur nors būčiau matęs tokią žaidimui skirtą skulptūrą:


Skulptūra lietuviškam skalikui. Skalikas tas dešinėj. :)


Skulptūra-miesto planas, pritaikytas akliesiems:


Žemaitiškas "Džiugo" sūris Telšiuose irgi turi savo skulptūrą su papildomais gyventojais ant jos:


Prie miesto Katedros:


Taip dabar atrodo anksčiau buvusi pagrindinė turgaus aikštė:


Anksčiau ji atrodė taip:


Įdomu tai, kad šios miesto dalies atgimimas prasidėjo nuo... Maximos. Po daug diskusijų ir prieštaravimų prieš kokį dešimtmetį buvo leista miesto centre vietoje apleisto skvero ir senojo kino teatro pastatyti Maximą (su specialiu senamiesčiui pritaikytu projektu ir t.t.). Ir nors Maxima pažado atidaryti naują kino teatrą netesėjo, bet miesto aikštė labai greitai atsigavo - nauji pastatai, parduotuvės ir t.t. iškart pakeitė aikštės vaizdą.

Dar viena meška įsikūrusi pagrindinėje aikštėje, laikrodžio bokštelio viršuje:


Telšių Katedra, kurios duris pamiršau nufotografuoti - apžiūrėsite vietoje:


Pusantro šimto metų atgal: Telšiuose matosi daug žydiškos architektūros - prieš šimtą ar porą šimtų metų daugumą miestiečių sudarė žydai. Čia buvo bent dvi sinagogos, ir dar vienas įdomus objektas - Telšių ješibotas, t.y. žydų rabinų aukštoji mokykla, 19-ame amžiuje buvusi viena didžiausių pasaulyje, į kurią mokytis atvykdavo rabinai iš viso pasaulio. Vienu metu joje mokydavosi net 500 rabinų. Dabar senasis ješiboto pastatas atrodo taip:


Ketvirtis amžiaus atgal: paskutiniaisiais tarybiniais ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais šalia Telšių viešosios pirties (kairėje) mano tėvai su draugais buvo atidarę tuo keistu laikmečiu pirmąją Telšiuose kavinę "Židinys" (pastatas dešinėje). Po kelerių metų verslas baigėsi paprastai, kaip ir įprasta tam laukiniam Lietuvos periodui - nemokėjus išpirkos vietiniams mafukams (o Telšių mafija tuo metu buvo tokia pat veikli, kaip ir Kauno, garsėjo visoje Lietuvoje, Panevėžys tik vėliau iškilo), "Židinį" už bausmę jie pavertė tikru gaisro židiniu - pėdsakai išlikę iki šiol, nes pastatas per tuos metus taip ir nebuvo tvarkytas: 


"Židinio" istorija šiaip būtų verta bent jau atskiro blogo įrašo - kada nors.

Dabar vienas gražiausių pastatų Telšiuose - naujai atkurtas buvusios "svarstyklinės" pastatas, kuriame dabar įsikūrė turizmo informacijos centras. Svarstyklinėje, kol ji stovėjo iki 20 a. vidurio, turgaus prekeiviai privalėdavo paženklinti svarsčius, kuriuos naudodavo prekybai turguje. Pastatas, kaip suprantu, atkurtas toks, koks buvo:


Dar keletas vaizdų iš Telšių senamiesčio:


Man šita gatvelė gražiausia Telšiuose:


Iškaba, kuri verta būti įkelta į blogą:


Prisiminiau Latvijos Kuldygą - ten miestelis, kuriame ne tik visas centras atrodo lyg iš 20 a. pradžios, bet ir parduotuvių iškabos pritaikytos tam laikmečiui. Viskas sukuria nerealų vaizdą - todėl Kuldyga man gražiausia Latvijos vietovė. Lietuvoje dar nė vienas meras nesugalvojo kažkaip panašiai sukurti savo miesto vaizdo - dovanojų šitą idėją Telšių merui, perduokit, kas pažįstat. Tiesioginiai mero rinkimai artėja, tegu išnaudoja savo rinkiminei kampanijai - vaizdas mieste būtų nerealus, o ne toks tragiškas, kaip dabar su kai kuriomis iškabomis (bus toliau įrodymų).

Raudoni stogai centre, kuriuos nusiaubė 1908 m. gaisras - po jo Telšiai gerokai pasikeitė:


Dar keli pakrantės ir senamiesčio pastatų vaizdai:


Mano mokykla - Žemaitės gimnazija - išugdžiusi tokias asmenybes kaip Mačernis ir Paksas. :D Dar S.Stonkus, A.Bumblauskas ir t.t.


Ir dar grįžtant į pakrantę - kažkada šios pakrantės nebuvo vertinamos, čia buvo šabakštynai, dabar čia kyla nauji namai su tobulais vaizdais per langą:


Ir desertui keletas iškabų - bet kuriame Lietuvos mieste galima rasti vietinės kūrybos perlų, tik pasidairykit. Telšiuose akis užkliuvo už tokių šedevrų:


Kaip išplėsti prekybos apatiniais rūbais verslą? Kaip pritraukti daugiau auditorijos, ypač vyriškos? Pridėti fejerverkų! :) O klientų srautu dalintis tenka su Tele2. Laidojimo paslaugų įmonei pavadinimas "Geduliukas" nenuteikia labai liūdnai. :) Gal toks ir tikslas, kad gedulas nebūtų liūdnas? Tiesa, jei pavadinimas nevilioja, užrašas raudonai - "Salė nemokamai". Spėju, kad "yra papildomų sąlygų". O paskutinis outdoor reklamos šedevras iš serijos - "kam mums dizaineris, juk turime fotoaparatą ir paint'ą. :)

Dar daug vaizdų praleidau, bet į vieną įrašą miesto sukišti ir neįmanoma. Tuo labiau, kad įdomių objektų sąrašas jame pastaruoju metu auga greičiau nei spėju fiksuoti.

300 km nuo Vilniaus ir va turite antrus Trakus bei Druskininkus. Tiesa, net ir ilgo savaitgalio Telšiams ir apylinkėms gali būti per mažai - nes aplink yra labai daug dėmesio vertų objektų, nuo piliakalnių iki Šaltojo karo muziejaus prie Platelių.

***

- Sekite blogo įrašus Facebooke: facebook.com/100dienu.lt.
- Kiti maršrutai Lietuvoje.


8 komentarai:

Bilt rašė...

Sveikas Karoli,

Na gražus tas Telšių miestas. Žemaitėjės suostinė:

http://bat-smg.wikipedia.org/wiki/Tel%C5%A1%C4%93#mediaviewer/Abruozdielis:Tel%C5%A1i%C5%AB_%C5%BE%C4%97nklos.jpg

Aš pats nuo Plungės bet bazuojuos jau ilgą laiką Šiauliuose. Tai Žemaitija prie širdies :) nesenai pro šalį važiuojant i dviračių varžybas šalia Telšių teko užsukti į patį centrą. Tik gaila neilgam. Nespėjau dar daug ko pamatyti. Reikėtu tikrai skirti daugiau laiko tam.. nes tikrai gražu ir tvarkinga. O iš toliau atyvykusiems gali ir žemaičių kalba nustebinti. Butinai teks gryšti ilgiau apžiurėti šį grąžų miestą.
Rekomenduoju visiems ;)

P.S. Karoli kas nutiko Editai kad tokia ranka įtvare? :/ Linkėjimai jai :)

P.P.S. Karoli studijos ištempė tave i Vilnių? :/ ir dar Žemaitišką rokouji kuo nuorintas? :))

Unknown rašė...

Editai riedučiai padovanojo gipsą. :)
O žemaitiškai nebekalbu - kadangi mano tėvai ne žemaičiai, šeimoje nekalbėdavome žemaitiškai, tik su draugais, tai išvykęs iš Telšių natūraliai nebenaudoju žemaičių tarmės ir dabar kalbėčiau turbūt su akcentu. :))

Anonimiškas rašė...

O gaila, kad žemaičių tarmė nyksta...

Unknown rašė...

Apsilankius Telšiuose, neatrodo, kad ji nyktų.

M.P. rašė...

Gražus miestas. Gražus įrašas.

Bilt rašė...

Nepasiseke su rolikais Editai :) Linkėjimai jai kad pasveiktu greičiau.

O kad žemaičiuoja Telšiuose tai labai gerai, jaučiasi išskirtinumas kad randiesi kažkur kitur nei paprastai :) Ir dar Karoli pats ne Telšiuose gimęs? Ar kaip ? :/ nesvarbu kad tėvai ne žemaičiai.

Unknown rašė...

Aš Plungės raj., šalia Platelių gimęs, bet nieko nepamenu iš ten, nes tėvai išsikraustė į Telšius. :)

Anonimiškas rašė...

Grazeja telsiai:-)

Rašyti komentarą