sekmadienis, rugpjūčio 30, 2015

Pakeliui link Zarasų ir aplink juos: vaizdas nuo trijų apžvalgos bokštųLietuvoje neblogai įsisiautėjo apžvalgos bokštų statymas - vien šiemet, jei neklystu, atsirado bent 4 nauji (Merkinės, Lajų tako, Biržų, Mindūnų - gal dar ką praleidau?). Kad lietuviams piliakalnių genas giliai įaugęs ir mums visiems patinka spoksoti į medžių viršūnes iš aukštai, įrodė Anykščių Lajų tako ir jo bokšto apgultis - tokių turizmo srautų, atrodo, niekas neprognozavo. Keista tai, kad kiti apžvalgos bokštai, kurių Lietuvoje suskaičiuoju apie ketvirtį šimto, stovi tuštoki, nors nuo kai kurių jų vaizdas net geresnis nei Anykščiuose. Gal eilinį kartą trūksta informacijos arba tingėjimas jos paieškoti internete? Nes marinuodamas laiką kamščiuose prie Lajų tako tikriausiai niekas nejaučia malonumo. Spėju, tas pats gresia ir rugsėjo pradžioje prie Molėtų atsidarysiančiam aukščiausiam Lietuvoje Mindūnų apžvalgos bokštui (36 m). Vietoje grūdimosi visiems vienu metu Anykščiuose ar Molėtuose ir bumbėjimo dėl kamščių (kuriuos patys ir sukuriate), galima ir palaukti, o jei taip dangaus norisi - štai keletas alternatyvų, kur jis šiek tiek arčiau.

Savaitgalį buvome Zarasuose, pakeliui užsukome ir į 3 apžvalgos bokštus - Senadvario (Švenčionių), Ignalinos ir Sartų. Iš visų vaizdas neblogas, bet nugalėtojas iš šių trijų - vienareikšmiškai Sartų bokštas. 


Pirmasis - Senadvario, visai šalia Švenčionių, 26 m aukščio (žemėlapis čia). Visiškai tuščias (kaip ir Ignalinos). Matosi, kad statytas senokai - dabar statomiems bokštams bandoma rasti įdomesnę architektūrą nei šis turi (pvz. Merkinės, Mindūnų, Anykščių lajų tako bokštai).


Vaizdas nuo jo:


Bokšto aikštelė - ne pati jaukiausia bijantiems aukščio, nes kiauriai viskas puikiai matosi:Žemyn nuo bokšto vaizdas toks:


Antras bokštas - Ignalinos, kurį radome tik dėl to, kad turėjome koordinates. Jokių ženklų, bokštas gal tyčia slepiamas nuo turistų? Jei ieškosite, žemėlapis čia.


Pats bokštas labai panašus į Senadvario, matyt, statytas pagal tą patį planą, ir aukštis toks pat - 26 m. Pastatytas greta Ignalinos žiemos centro, puikiai matosi slidinėjimo trasos:


Vaizdas žemyn:


Ir trečiasis, dar iki šios vasaros buvęs aukščiausiu Lietuvoje apžvalgos bokštu, tačiau Lajų tako bokštas nukarūnavo jį vienu metru - Sartų (Baršėnų) bokštas, 33 m aukščio (pats bokštas 36 m, bet apžvalgos aikštelė 33 m aukštyje; žemėlapis čia).


Nežinant tikslios vietos rasti irgi nebūtų lengva - nežinau kodėl, bet jokių ženklų nėra iki pat sustojimo aikštelės, nuo kurios iki bokšto dar reikia puskilometrį paeiti. Bokštus pastatyti išmokom, ženklus greta jų - nelabai?

Vaizdas iš Sartų bokšto aikštelės neabejotinai geriausias, lyginant šiuos tris bokštus. Ir net geresnis nei Anykščių lajų tako bokšto vaizdas - bent jau man subjektyviai, Sartų ežeras čia duoda labai daug (būtent dėl to labai noriu aplankyti naująjį Biržų Kirkilų bokštą - vaizdas į karstinius ežerėlius turėtų būti dar geresnis).Vaizdas iš viršaus į apačią:


Galėčiau sakyti, kad šitas selfis darytas iš oro baliono, ir vaizdas neišduotų, kad yra kitaip:


Įlipimas į Sartų bokštą ekstremaliausias, lyginant su kitais bokštais Lietuvoje, kuriuose esu - siauri sukti laiptai neužstoja akims vaizdo jokiomis tvorelėmis ar grotomis, todėl čia savo kailiu jauti kiekvieną metrą į viršų.


Ir palyginimui panoraminiai vaizdai nuo visų trijų bokštų - Senadvario, Ignalinos ir Sartų (nuotrauka klikinasi ir didinasi):Ir dar bonusas apie kelis kitus įdomesnius objektus. 

Zarasuose pagaliau aplankėme apžvalgos ratą, kuris virš ežero pakilęs 17 metrų. Architektūriškai fainas daiktas, nors po bokštų tokio didelio įspūdžio nepaliko. Bet kuriuo atveju, jei būsit Zarasuose, būtinai išbandykite. 


Aš už tai, kad kiekvienas miestas panašiam daiktui rastų vietą:


Beje, sutvarkyta Zarasų ežero pakrantė, pasivaikščiojimo takas ir galimybė ežerą apžiūrėti iš aukščiau labai priminė Telšius - ten yra labai panašių vietų.

Iš Ignalinos vykstant link Zarasų, sustojome poroje dvarų. Abu, kaip suprantu, dabar privatūs, abu surestauruoti arba restauruojami dabar.

Vidiškių dvaras - vartai užrakinti, todėl vaizdas tik per tvorą:


Dar kelioliką kilometrų link Zarasų pavažiavus - Dūkšto pakraštyje, ežero pusiasalyje yra Dūkšto dvaras, kuris kaip tik baigiamas tvarkyti ir pasitinka lentelėmis "Privati teritorija":


O būdami Zarasuose pakeliavom aplink ir radom dar porą skirtingų dvarų - vieną griuveną, ir vieną neblogai išsilaikiusį.

Griuvena - puikioje vietoje prie Čičirio ežero buvęs Astraučiznos dvaras, iš kurio pagrindinio pastato ne tiek ir daug likę:


Dvaro teritorijoje matosi ir daugiau išlikusių dvaro pastatų:


O Antazavėje dvaro vaizdas jau visai kitoks. Ir nors vidus dar matyt tik bus tvarkomas, išorė visai nebloga, ypač sutvarkyta aplinka:


Antazavės dvaro parkas vertas pasivaikščiojimo:


Netoli Antazavės radome Marimonto vandens malūno griuvėsius, kuris kažkada priklausė tam pačiam Antazavės dvarui:


Antazavės bažnyčia nusipelnė būti šiame bloge:


Netoli Čičiro ežero įsikūrusiame Suvieke yra išradingų žmonių - tokią vertikalios ašies vėjo jėgainę pastebėjome prie kelio:


Ir pabaigai garsiausias pastarojo meto augalas Lietuvoje - Sosnovskio barščiai:


Zarasuose arba aplink juos yra ir daugiau ką pamatyti, bet jau buvau rašęs, todėl nebesikartoju: http://100dienu.blogspot.com/2009/08/trankomes-po-lietuva-aplink-zarasus.html

---

- Norite sekti naujus blogo įrašus? Patogiausia per FB: www.facebook.com/100dienu.lt11 komentarai:

mesmamaines@gmail.com rašė...

Super! Šauniai! ... Sakote tingisi paieškoti internete informacijos, bet kai kurios vietos sunkiai ir internete randamos. Ieškojau ką galima įdomaus aplankyti Lietuvoje, paieškoje meta jau daug kartų matytas, ir tikriausiai beveik visų, mėgstančių pasižvalgyti po Lietuvą, aplankytas vietas. Bet tikiu ir žinau, kad daug jų yra niekur nereklamuojamų ir pan. Ačiū už info... važiuojant link Zarasų ;)
Pagarbiai Mamukyno.lt mama

Tomas rašė...

Man rodos bokštų Lietuvoje jau tikrai daugiau nei ketvirtis šimto. Negooglinau, ar jie kur nors yra viename sąraše, bet gažkur girdėjau skaičių, jau viršijantį 50 ir tai visai gali būti tiesa. Dzūkijoje šalia Merkinės bokšto dar yra pora netoliese, kiti šiek tiek toliau. Bet aišku, labai įspūdingu vaizdu nepasižymi ir yra mažesni.

Unknown rašė...

Nėra apie pusšimtį, tikrai, jei neskaičiuosime medinių nedidelių apžvalgos bokštų regioniniuose parkuose. Iš viso yra apie 30, turiu susirašęs visus.

Anonimiškas rašė...

Ignalinoje praleidote Šiliniškių apžvalgos bokštą, nuo kurio atsiveria nuostabiausi vaizdai. Jei nežinote ir nerandate, galite kreiptis i turizmo informacijos centrą. Darbuotojai duos žemėlapį, papasakos ką pamatyti, kaip nuvykti. Taigi, siūlymas nuvykti, užlipti ir straipsnį pakoreguoti. :)

Unknown rašė...

Anonimui - esu buvęs ant Šiliniškių-Bitės bokšto, ir ne kartą, todėl šioje kelionėje prie jo nebestojome. Neprivalau aprašyti visų Lietuvos bokštų viename įraše. :)

Anonimiškas rašė...

Sartu bokstas yra kaip ir privacioje teritorijoje ir jei neklystu uz pirvacias lesas pastatytas, ir jei neklystu uz Rokiskio surio direktoriaus Trumpos pinigus, ten salia boksto yra jo sodyba, todel ir nera dideles reklamos (manau ir nebus), bet ir nedraudzia, kai srautai nera ziauriai dideli!!! o taip atrasti kazka grazaus manau yra zymiai idomiau, mes ta boksta atradome pries koki 15 metu, ir kai vaziuojame pro sali butinai aplankome

kavos aparato nukalkinimas rašė...

Išties nerealūs kadrai ir ypatingos vietos. Atrodo nėra ką toj Lietuvoj aplankyti, bet kai ieškai ir randi :) būtinai bus aplankytas šis maršrutas :)

Unknown rašė...

Esu Šveicarijos atveju moteris ir pasiūlyti paskolas pinigų žmonėms, kuriems jos reikia. Siūlau paskolas 5000 litų 5.000.000 LTL visiems žmonėms ir visuomenei reikia paskolos. susisiekti su manimi per mano elektroninio pašto adresą visiems Jūsų poreikiams pinigų. Štai jūsų pašto. (Hutteredna@gmail.com)

Unknown rašė...

Labas vakaras visiems jums: Aš esu asmuo, kuris teikia pinigines paskolas žmonėms, kuriems reikia ir visuomenės, kurie yra finansinės krizės. Susisiekite su manimi per mano elektroninio pašto adresą visiems savo paskolų paraiškų iki 10.000 lito 5.000.000 litų. Kiekviena tauta turi susisiekti su manimi atsiuntė man savo elektroninio pašto adresą, kad aš galiu atsakyti. Jauskitės laisvai susisiekti su manimi elektroniniu paštu: (hutteredna@gmail.com)

Unknown rašė...

Labas vakaras visiems, ir visi, aš nome Hutter ir aš pasiūlyti paskolos pinigus visame pasaulyje. Susisiekite su manimi visiems Jūsų paraišką paskolai gauti 5000 litų 10.000 Lt iki 5 milijonų litų žmonėms, kuriems reikia ir verslo, kad yra finansinių sunkumų. Čia yra mano elektroninio pašto adresas. (Hutteredna@gmail.com) Nepamirškite man siunčia savo elektroninio pašto adresą savo prašymu.

Unknown rašė...

Sveiki visi ir viskas, ką aš esu moteris, kuri siūlo pinigų paskolas tiems, kuriems būtina skubi ir visuomenėje, kad yra reikalinga finansavimą. Susisiekite su manimi visiems Jūsų paskolos paraišką 5000 litų 6.000.000 litų. Norėdami gauti daugiau informacijos, susisiekite su manimi per mano elektroninio pašto adresą: (hutteredna@gmail.com)

Rašyti komentarą